Polskie kluby piłkarskie na TikToku — analiza, najlepsza komunikacja, najczęstsze błędy

wzrosty
16 min readFeb 14, 2021

🎙 Posłuchaj w ulubionej aplikacji — http://linktr.ee/wzrosty

Historia

W 2014 roku powstała aplikacja Musical.ly, w której użytkownicy dodawali krótkie filmy prezentujące układy taneczne, wykonywane do popularnych piosenek. W roku 2017 Musical.ly została kupiona, a właściciele postanowili zrobić mały rebranding, odsuwając się nieco od muzyki — tak powstał TikTok.

A początek 2020 roku to już około 2 000 000 użytkowników TikToka w Polsce.

Fenomen TikToka

TikTok, względem na przykład Facebooka, pozycjonuje się jako “platforma, która podnosi użytkowników na duchu” czy jako “miejsce do przesyłania wyłącznie pozytywnej energii” — to oficjalne słowa przedstawicieli TikToka*.

DNA TikToka składa się głównie z 3 rzeczy: społeczności, spontaniczności i muzyki. Dobrze sprawdzają się tu na przykład muzyczne memy.

*Webinary z serii: https://dontmakeads.pl.

Użytkownicy TikToka w Polsce

“Kim są polscy użytkownicy TikToka?” — raport autorstwa Get Hero.

Najciekawsze wnioski:

· aplikacja przyciąga głównie kobiety — mężczyźni stanowią tu zaledwie 5% odbiorców

· generacja Z — najszerszą obecną grupą są osoby w wieku 14–15 lat, prawie 40%

· wsie i małe miasta — ponad 40% osób korzystających z TikToka, mieszka na wsi lub w małym mieście, do 10 000 mieszkańców

Zasięgi

Na ten moment na TikToku za dotarcie w naprawdę znacznej mierze odpowiadają zasięgi organiczne. Tworząc treści jeszcze nie musimy płacić za to, że ktoś je zobaczy. Do niedawna płatna promocja była ona zarezerwowana wyłącznie dla największych marek, a jakiś czas temu TikTok wprowadził już model aukcyjny w zakupie mediów i udostępnił narzędzie do własnoręcznej realizacji kampanii.

Główny feed TikToka (tzw Dla Ciebie) zarządzany jest w 100% przez sztuczną inteligencję to jest tzw. unikalny mechanizm personalizacji treści. Content, który nam się wyświetla jest dobierany na podstawie video, które wcześniej chętniej oglądaliśmy. Twórcom aplikacji zależy w końcu, abyśmy spędzili tutaj jak najwięcej czasu. Zdecydowana większość treści, które dociera do nas przez główny feed jest autorstwa osób, których nie obserwujemy. Dopiero przełączając się na Obserwujesz możemy oglądać content dostarczany przez osoby, które followujemy.

Generacja Z

TikTok, jako stosunkowo młoda platforma, jest odbierana dokładnie tak samo, jak kiedyś Instagram czy jeszcze wcześniej Facebook. Prawdopodobnie TikTok przejdzie dokładnie taką samą drogę, jak wcześniej właśnie Instagram czy Facebook.

Na początku narzekanie, że tam są tylko młodzi, że to niepoważne platformy, że w ogóle nie ma co się tym przejmować. A obecnie Facebook stale rośnie w dosłownie każdej grupie wiekowej. Mimo tego że się starzeje, nadal możemy znaleźć tam młode osoby, tylko że one już nieco inaczej konsumują treści.

Wcześniej pytania: czy z moją marką powinienem pojawić się na Facebooku, czy Facebook sprzedaje? A obecnie marka bez strony na Facebooku jest trochę jak niania bez dziecka.

Porównując raporty „Kim są polscy użytkownicy TikToka?” z roku 2019 i 2020, już możemy zauważyć, że społeczność w aplikacji lekko się zestarzała. Oprócz tego coraz więcej marek decyduje się na obecność na TikToku.

I to, że około 90% osób obecnych na TikToku w Polsce jest w wieku 9–18 lat to fakt.

Ale po 1. — w mediach społecznościowych, samo szybkie pojawienie się z naszą marką na nowej platformie może dać wiele korzyści. Nie tylko chodzi o łatwiejsze budowanie bazy odbiorców, followersów, społeczności przez zasięgi organiczne, ogólnie małą inwestycję ale też np. o możliwość nauki mechanizmów rządzących daną platformą bez większych konsekwencji.

Po 2. — platforma się starzeje, o czym już wspomniałem, więc możemy liczyć na napływ osób starszych, dokładnie tak samo, jak wcześniej na takim Instagramie.

A po 3. — najważniejsze w kontekście promowania klubu. Faktycznie, osoba w wieku 9 lat nie kupi teraz biletu na mecz (abstrachując od pandemii) czy koszulki w sklepie online. Jednak działając w tej młodszej grupie, możemy budować pozytywne skojarzenia z klubem/marką już na bardzo wczesnym etapie życia. Może to przełożyć się na zysk w przyszłości.

Marketing w tym segmencie to również szansa na budowę wizerunku klubu, jako nowoczesnej instytucji.

Ponadto młodzi są dużo bardziej skłonni do pewnych zmian. Przede wszystkim są trendsetterami i wczesnymi użytkownikami, nie boją się eksperymentować, szybko przystosowują się do nowego otoczenia. Są jedną z pierwszych sił napędzających zmiany na świecie.

I jeżeli na przykład wprowadzamy w naszym klubie jakąś innowacyjną aplikację mobilną, która pozwala budować jeszcze bardziej ścisłe relacje z kibicami, to prawdopodobnie właśnie młodzi będą grupą, które chętnie, szybko będzie skłonna przetestować taką nowość. Nie mówiąc już o wpływie młodych na edukację rodziców/dziadków z obszaru właśnie nowych technologii.

Polskie kluby piłkarskie na TikToku

Polskie kluby piłkarskie dosyć szybko weszły w świat TikToka. Mam wrażenie, że nawet kluby, które nie inwestują wiele w marketing, na przykład taka Wisła Płock, na TikToku odnajdują się całkiem nieźle. A przecież ten kanał komunikacji nie jest w tym przypadku oczywistym wyborem.

Przeanalizowałem wszystkie kluby z Ekstraklasy, 1. I 2. Ligi.

Także zacznijmy od najniższego szczebla rozgrywkowego. W 2. Lidze gra 19 klubów. Z tego 3 zespoły posiadają konto na TikToku — Olimpia Grudziądz, GKS Katowice i Stal Rzeszów.

2. Liga w piłce nożnej

Olimpia Grudziądz

Olimpia posiada 226 followersów, a pierwsze treści na tym koncie zostały opublikowane 5 kwietnia 2020 w ramach akcji #ZostańwDomu. Po 2 miesiącach regularnego postowania, marka porzuciła chyba ten kanał, ponieważ od końca czerwca 2020 nie pojawiły się tam nowe materiały. Olimpia obecnie gra w 2. Lidze (w poprzednim sezonie spadła), a w opisie na profilu nadal widnieje informacja o tym, że klub kontunuuje rozgrywki w Fortuna 1. Lidze.

Konto jest porzucone, wiec nie bardzo jest sens dogłębnego oceniania. Na szybko mogę powiedzieć, że content, który pojawiał się na profilu był niedostosowany do formatu (poziome video, które na TikTiku wyglądają słabo, po prostu nie sprawdzają się).

Osoby odpowiedzialne za ten kanał chyba nie spotkały się z pojęciem żywotności treści w mediach społecznościowych. Częstą praktyką w różnych klubach jest publikacja w socialach składu na dany mecz, powiedzmy 2 godziny przed rozpoczęciem spotkania. I o ile na Facebooku to jest ok, to na TikToku już nie do końca. Chodzi właśnie o to, że na Facebooku treść żyje czyli wyświetla się nowym odbiorcom, uzyskuje zasięg organiczny przez kilka do kilkunastu godzin po publikacji. Na TikToku ten czas spokojnie można liczyć w tygodniach, do tego my nie mamy kontroli nad tym, kiedy nasza treść się będzie wyświetlać. Więc jeśli Olimpia Grudziądz publikuje animację, w której prezentuje skład na dany mecz, a copy brzmi: „W takim zestawieniu zagramy dzisiaj w Niecieczy”, no to coś takiego to na Facebooka, Instagrama, ale nie na TikToka.

Ogólnie na profilu można też wyczuć brak tej spontaniczności, która jest wpisana w DNA TikToka — tzn np. klub postuje video, w którym przez pierwsze 5 sekund świeci się logo, wjeżdża plansza, logo się animuje — spontaniczności w tym właściwie nie ma. Wszystko tu jest zbyt telewizyjne.

GKS Katowice

Kolejny klub — GKS Katowice. Pierwsza treść pojawiła się pod koniec kwietnia 2020 roku, a ostatnia — we wrześniu 2020 roku. Profil obserwują 234 osoby. W tym wypadku jest dużo lepiej niż u poprzednika, widać, że ktoś miał na to jakiś pomysł. Zabrakło jednak regularności, bo jak wspomniałem, profil od września 2020 jest porzucony. A szkoda.

Stal Rzeszów na TikToku

I ostatni klub z 2. Ligi — Stal Rzeszów. Oczywiście ostatni w tej analizie, nie w tabeli. Tutaj widać, że ktoś mocno przyłożył się do rozwoju tego konta. Pierwsze treści zostały opublikowane tutaj 15 lipca. Stal była jednym z pierwszych klubów w Polsce w ogóle, które pojawiły się na TikToku. Komunikacja tam prowadzona jest regularnie, a do tej pory pojawiło się prawie 100 materiałów — super.

Na ten moment konto obserwuje prawie 7000 osób.

Po wejściu na profil od razu widzimy opis, że jest to „Ulubiony klub TikTokerów” — ciekawe, bo TikTokerzy to nie osoby, które mają konto na TikToku, a twórcy, tak jak YouTuberzy. Ale wiadomo o co chodzi.

Dalej mamy informację o sukcesach: Zdobywca Pucharu Polski w 1975r. — nawiązanie do sukcesów klubu, pewnych tradycji — opis w tym wypadku to bardzo dobre miejsce na jasny komunikat o sukcesach — plus dla klubu.

Mamy też połączone konta Instagram i YouTube — dzięki temu możemy łatwo kierować ruch z TikToka do innych kanałów. Na przykład użytkownik, który posiada aplikację Instagrama, po kliknięciu w jej ikonkę na TikToku, otworzy bezpośrednio właśnie Instagrama — tzn zostanie otwarta aplikacja Instagram, a nie przeglądarka z adresem instagram.com. Dzięki temu dany użytkownik ominie etap logowania, wiec od razu będzie mógł zaobserwować profil na innym kanale. Często w budowaniu świadomości, kierowanie do innych kanałów to dobry ruch.

Stal na TikToku umieściła również link w opisie strony. Jest to akurat nieklikalny link. Aby umożliwić użytkownikom łatwe przejście na stronę możemy jednak szybko sprawić, że klikalny link się pojawi. Więc aby dodać ten link na ten moment musimy zmienić nasz profil w profil biznesowy. Dzięki temu będziemy mogli mieć dostęp do różnych dodatkowych statystyk, które są zarezerwowane dla firm. Przechodzimy do naszego profilu. Klikamy 3 kropki w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Zarządzanie kontem > Przełącz na profil PRO. Wypełniamy kolejne pola. W następnym kroku, po przełączeniu na konto PRO musimy wykonać te same kroki, czyli przechodzimy do sekcji Zarządzaj kontem i tam klikamy Przełącz na konto biznesowe. Po dokonaniu ustawień w kolejnych krokach, znowu musimy wejść na nasz profil, kliknąć Edytuj profil. Nasze możliwości edycji powinny zwiększyć się np. o stronę internetową (i tutaj właśnie wpisujemy link, który na profilu będzie klikalny), możemy dodać też adres mailowy. Ale to są takie techniczne szczegóły. W artykule na medium.com, do którego można przejść prawdopodobnie z opisu tego podcastu, umieszczę instrukcję dot. zmiany konta na profil biznesowy, ponieważ obrazkowo łatwiej to ogarnąć.

Stal Rzeszów postuje regularnie. Możemy wyróżnić tutaj kilka linii komunikacji. W roli głównej często występują zawodnicy, czasem kibice. Mamy też materiały zakulisowe, mini relacje z treningów, co jest bardzo dobrym ruchem, bowiem TikTok może pełnić rolę mniej formalnego kanału, w porównaniu na przykład do takiego Facebooka. Całość pozwala skrócić dystans między marką a odbiorcą.

Jedyne, do czego można byłoby mieć małe zastrzeżenia, to w niektórych postach zbyt mocna chęć wygenerowania zaangażowania. Należy pamiętać, że Stal to klub sportowy, czyli w naszej komunikacji powinniśmy mówić, w dużym uproszczeniu, o klubie sportowym. Dla przykładu mamy video z 11 stycznia, które prawdopodobnie przedstawia prace budowlane na stadionie. W copy tego posta zawarte jest pytanie: O której godzinie to widzisz? Czy ten post mówi o marce? Nie do końca. Video wygenerowało 12 komentarzy, z tego 6 odpowiada na pytanie zawarte w copy. Jednak czy jest to wartościowe zaangażowanie, czy jest to zaangażowanie wykazane przez odbiorców, do których chcemy się zwracać? Tego typu post mogłaby opublikować tak naprawdę każda inna marka, efekt pewnie byłby podobny. Oczywiście, pytania w postach pozwalają wygenerować dodatkowe zaangażowanie, ale musimy pamiętać, o czym jest nasza marka i tworzyć unikalne treści związane z marką. To w ogóle jest częsty błąd w mediach społecznościowych. Marki skupione wyłącznie na generowaniu łatwego zaangażowania, potem na raportowaniu pustych liczb — moim zdaniem to nie jest dobra droga. Jeśli na przykład znany sklep z elektroniką, z okazji tłustego czwartku, publikuje na Facebooku zdjęcie pączków z pytaniem: ile pączków dziś zjedliście? Co jest w ogóle nie związane z marką o elektronice, to czy taki post pozwala na zrobienie kroku do przodu w realizacji celów biznesowych czy budowaniu relacji z przedstawicielami naszej grupy odbiorców? Z tym może być ciężko. No chyba że zależy nam po prostu na wygenerowaniu kilku komentarzy więcej. Można tutaj też przytoczyć słynny case z kotkami, co jest obecnie swego rodzaju słabym żartem. Chodzi o to, że te przysłowiowe zdjęcia kotów na Facebooku fajnie się klikają, więc wpisując się w tego rodzaju narrację, każda marka powinna publikować przynajmniej 1 zdjęcie z kotkami w tygodniu. Patrząc jednak na to, jak ważną rolę obecnie pełnią media społecznościowe w kontekście budowania marek, raczej odchodzi się już od modelu generowania pustego zaangażowania.

Tak czy inaczej, Stal naprawdę dobrze radzi sobie na TikToku, liczę, że profil będzie dalej rozwijany i będzie swego rodzaju benchmarkiem dla mniejszych czy nawet większych klubów.

Fortuna 1. Liga

Przechodzimy do wyższej klasy rozgrywkowej. W 1. Lidze właściwie mamy podobny case. Bowiem na 18 zespołów, zidentyfikowałem 4 konta na TikToku. Z tego wyróżnić można właściwie tylko 1 profil. Chodzi o Koronę Kielce. Korona pojawiła się na TikToku w okolicach 17 kwietnia 2020 roku. Do tej pory uzbierała prawie 9 000 obserwujących, przy 26 publikacjach. Według narzędzia Social Blade, w ostatnim miesiącu działań, Korona uzyskała średni dzienny przyrost followersów na poziomie 300 osób. A największe dzienne przyrosty skorelowane są z publikacjami — co pokazuje, że warto to robić regularnie.

Korona Kielce

I Korona właśnie postuje regularnie, choć te 26 publikacji, jeżeli chodzi o liczbę, nie robią ogromnego wrażenia. Mam wrażenie, że jest to jednak przemyślany content.

W przypadku Korony chciałbym wyróżnić najbardziej popularną publikację z 8 grudnia 2020 roku. (Wszystkie odnośniki do omawianych publikacji zamieszczę w artykule na medium.com, link będzie w opisie). Wspomniana publikacja uzyskała około 1 600 000 wyświetleń, ponad 80 000 lajków, 1000 komentarzy i prawie 600 udostępnień. Video prezentuje m.in. trenera Bartoszka, który próbuje odmrozić boisko w Gdyni. Trener wbija w zamarzniętą murawę specjalny trójząb. A sama publikacja jest taką esencją DNA Tik Toka, bo mamy tutaj: spontaniczność i muzykę, całość to forma muzycznego mema. W copy posta mamy takie zdanie: Kiedy chcesz pograć w piłkę z kolegami, ale zmarzło Ci boisko. A podkład muzyczny prezentuje się tak: … [podkład muzyczny]. Nie bez powodu post ten wygenerował, tak jak wspomniałem ponad 1 600 000 wyświetleń i bardzo wysokie zaangażowanie. Twórcy nie zapomnieli tutaj również o tym, że są klubem piłkarskim, post w humorystyczny sposób odnosi się do marki.

Marka stosuje również brandowy hashtag — #KoronaKielce pisane łącznie. W swoich działaniach często warto wprowadzić właśnie swój unikalny hashtag. Stosowanie go regularnie może zachęcić naszych odbiorców do tworzenia własnych treści pod tym właśnie hashtagiem. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z tego hashtaga przy każdej okazji, na przykład w każdym poście, co Koronie nie do końca się udaje. Generalnie TikTok nie wprowadza limitu hashtagów w poście, jednak w opisie mamy do dyspozycji około 100 znaków Jednak warto tutaj stosować je umiejętnie. Po 1 — dobrze postować z brandowym hashtagiem. Po 2 — w każdym poście warto stosować przynajmniej 3 hashtagi, a 4–5 to, mocno ugoólniając, optymalna cyfra. W doborze warto pamiętać o naszej grupie docelowej tzn używać hashtagów, które mogą pozwolić na odnalezienie naszych treści przez osoby, do których realnie chcemy dotrzeć. Także nie zawsze najlepszym wyborem są te najbardziej popularne, anglojęzyczne hashtagi.

PKO BP Ekstraklasa

W najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce temat TikToka jest już nieco bardziej wyeksploatowany, jednak nadal jest tu dużo miejsca dla innych marek z tego segmentu.

Mamy 16. Klubów grających w Ekstraklasie, swoje konto na TikToku posiada 9 z nich. Na starcie odpada jednak Cracovia, Lechia i Wisła Kraków, ponieważ te profile prawdopodobnie zostały porzucone i nic się tam nie dzieje.

Nadal mamy jednak 6 klubów, które można zanalizować:

· Stal Mielec — nieco ponad 1 000 obserwujących

· Raków — ponad 8 000

· Pogoń — 12 000

· Lech — ponad 15 000

· Wisła Płock — 17 400

· No i Legia — ponad 61 000 obserwujących.

Stal Mielec

Pierwsza publikacja pojawiła się tu na początku kwietnia 2020 roku. Na profilu zostało opublikowanych łącznie 27 postów. Komunikacja została oparta na piłkarzach, którzy opowiadają o sporcie w odniesieniu do miasta Mielec. To może być ciekawy koncept, jako jedna z linii komunikacji. Jednak na profilu w 2021 roku nie pojawiło się nic nowego, prawdopodobnie konto jest martwe.

Raków Częstochowa

Raków od 16 kwietnia 2020 roku opublikował 42 posty, co przełożyło się na ponad 8 000 obserwujących. Najlepszy post, z Jakubem Szumskim w roli głównej, uzyskał ponad pół miliona wyświetleń. Na początku było całkiem nieźle, jednak ostatnie publikacje można uznać za nieco nietrafione. TikTok to format pionowy — a treści na koncie Rakowa to poziomy, tzw telewizyjny czy YouTubowy format. Warto pamiętać, że w różnych mediach społecznościowych, sprawdzają się różne formaty, a TikTok to zdecydowanie poziom. Te treści po prostu nie do końca tu pasują. Opublikowane video wyglądają po prostu na żywcem wycięte z materiałów opublikowanych na innych kanałach, warto byłoby nad tym popracować.

Pogoń Szczecin

Pogoń prowadzi regularną komunikację. Na TikToku marka posiada już ponad 12 000 followersów, przy średnim wzroście ok. 1 600 użytkowników miesięcznie, według Social Blade, przy łącznie ponad 70 publikacjach.

W przypadku Pogoni Szczecin możemy wyróżnić 4 główne filary komunikacji: materiały zakulisowe — np. po meczu czy w trakcie treningu, sylwetki piłkarzy — często prezentując kluczowe cechy danego zawodnika w kontekście roli na boisku, wypowiedzi — zabawne wywiady z zawodnikami oraz mecze — najciekawsze fragmenty czy nietypowe gole. Nie wiem czy to wyszło spontanicznie czy może ktoś to zaplanował, ale wprowadzenie pewnej taktyki to zawsze wartość.

Marka w swojej komunikacji często wykorzystuje trendy czy memy, które świetnie sprawdzają się na TikToku. Same video są bardzo dynamiczne, w dobrej jakości I odpowiednim formacie, co sprawia, że bardzo dobrze się je ogląda. Często materiały są wzbogacane również o korekcję — podkreślenie kluczowych kolorów marki — czerwonego I niebieskiego, co sprawia, że treści wyróżniają się na feedzie. Znaczna większość postów otagowana jest brandowym hashtagiem #pogonszczecin, co również w tym wypadku jest plusem.

Na podstawie analizy treści, możemy dojść do wniosku, że osoby, które są odpowiedzialne za komunikację na TikToku w Pogoni Szczecin, znają się na tym medium społecznościowym i wiedzą, na czym polega jego fenomen, na czym się opiera. Pogoń bazuje na zabawnym, unikalnym I wyróżniającym się contencie, który bardzo dobrze wpisuje się w charakterystykę TikToka. Patrząc na cały profil z zewnątrz, na tyle, na ile jest to możliwe, można stwierdzić, że publikowane treści dobrze realizują wskazany cel, co tak naprawdę jest najważniejsze przy ocenie tego typu działalności. Sam kanał notuje regularny wzrost followersów, co świadczy o docieraniu do nowych użytkowników I zainteresowaniu ich działalnością marki.

Lech Poznań

Lech pojawił się na TikToku w marcu 2020 roku. Cały profil prowadzony jest bardzo poprawnie, komunikacja jest regularna, oparta na dynamicznych video, w których główną rolę pełnią piłkarze. Jedna na kilka publikacji wybija się i uzyskuje kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń, czasem nawet powyżej 100 tysięcy. Lech nie powiela błędów, które wskazywałem wcześniej. Teraz tylko warto zadbać o dalszą regularność. Można byłoby się również zastanowić nad wprowadzeniem dodatkowych filarów, pamiętając przy tym o DNA TikToka, czyli o społeczności, spontaniczności, muzyce i elementach humorystycznych.

Małym błędem może być tutaj tzw brak moderacji. Odbiorcy chętnie zostawiają komentarze pod postami Lecha, warto byłoby raz na jakiś czas zadbać o odpowiedzi na nie, oczywiście jako marka. W ostateczności możemy pokusić się o chociażby polajkowanie takiego komentarza. Odpowiednia moderacja może być dobrym narzędziem do budowania relacji z naszymi odbiorcami. Nie należy jednak tego robić na siłę.

Wisła Płock

Wisła jest naprawdę ciekawym przypadkiem, jeżeli chodzi o polskie kluby na TikToku. Nie jest to drużyna z największym potencjałem w Ekstraklasie, na pewno nie ma największego budżetu marketingowego. Mimo to Wisła na TikToku pojawiła się dość szybko (bo w lutym 2020 rok). Do tego stała komunikacja i rzeczy, które po prostu pasują do kanału, na którym marka jest obecna.

Konto Wisły obserwuje ponad 17 000 użytkowników, do tej pory pojawiło się tam prawie 200 publikacji. Jest to 2. Najchętniej obserwowane konto w polskiej piłce klubowej.

Nie będę wracał już do wymienionych wcześniej plusów i minusów z poprzednich profili, tutaj generalnie jest w porządku. Rzecz, na którą warto na pewno zwrócić uwagę to fakt, że Wisła chętnie podpina się pod trendy tworzone przez użytkowników. Trendy są bardzo ważną częścią działalności na TikToku, na ten moment łatwo jest wygenerować duże liczby, do tego wystarczy właśnie podpiać się pod jakiś trend, nakładając na to kalkę swojej marki.

Legia Warszawa na TikToku

Ostatnim klubem w dzisiejszej analizie jest Legia. To pierwszy polski klub, który pojawił się na TikToku — pierwszy materiał został opublikowany 1. czerwca 2019 roku, czyli na przełomie sezonów, w których w klubie byli obecni tacy zawodnicy jak na przykład Radović czy Pazdan — generalnie dawno temu.

Legia posiada już ponad 60 000 obserwujących, przy grubo ponad 500 publikacjach. Regularność jest zachowana, posty, w porównaniu do konkurencji w postaci innych klubów, robią naprawdę dobre wyniki. Według Social Blade, konto notuje średni dzienny przyrost obserwujących na poziomie 400 użytkowników.

Łatwiej omawiać konkretne kejsy skupiając się na błędach. Tutaj tych błędów nie widać. Rzeczą, która na pewno zasługuje tutaj na uwagę, jest fakt, że w TikTokach w głównej roli regularnie występują osoby pracujące na co dzień w mediach klubowych. Jest to dość interesujący i rzadko spotykany zabieg.

Obierając taką ścieżkę na pewno łatwiej jest produkować treści czy szybko podpiąć się pod jakiś trend, korzystając z pomocy osoby, którą jednym z głównych zadań jest właśnie wchodzenie w rolę „prowadzącego” kanał. Nie należy jednak zapominać, że jeśli jesteśmy marką mówiącą o klubie piłkarskim. A klub to oczywiście również pracownicy rozumiani tradycyjnie, ale przede wszystkim to piłkarze, ewentualnie trener, wydarzenia boiskowe, trening. Także warto zastanowić się, czy rola „prowadzących” to coś, co na pewno pasuje do wybranego kanału komunikacji. Tak czy inaczej — Legia robi to dobrze.

Dobre zasady tworzenia treści na TikToku

Jeżeli chcemy wykorzystać TikToka, jako nowy kanał komunikacji, musimy pamiętać o pewnych składowych:

· Na przykład o DNA Tik Toka, które składa się ze spontaniczności, muzyki, humoru, społeczności. Dobrze sprawdzają się tam na przykład memy oparte na muzyce. Musimy tylko pamiętać, jaką marką, o czym jesteśmy.

· Algorytm lubi krótkie filmy, ważna jest autentyczność.

· Trendy na TikToku pełnią dużą rolę. Warto się pod nie podłączać, dodając jakąś wartość od siebie.

· Warto również zadbać o zachęcanie użytkowników do tworzenia tzw User Dżenerejted Content. Pierwszym krokiem do tego może być na przykład wprowadzenie i regularne używanie brandowego hashtagu.

Czy klub piłkarski musi być na TikToku?

Nie trzeba, czasem nawet nie warto. Jeżeli jednak nasze inne kanały komunikacji są już dobrze zaopiekowane, warto rozważyć również TikToka. Szczególnie jeżeli chcemy dotrzeć z innymi treściami na przykład do nieco młodszej grupy docelowej, zadbać o świadomość marki czy w interesujący sposób zaprezentować swoje produkty. Musimy jednak pamiętać, że na ten moment ciężej jest wyprowadzić odbiorcę poza aplikację, na przykład kierując go na naszą stronę, niż w przypadku Facebooka.

Najczęstsze błędy klubów na TikToku

Największe błędy, które zauważyłem podczas powyższej analizy:

· Brak regularności — kluby często po utworzeniu kanału porzucały go, mimo publikacji pierwszych materiałów. Tutaj mam na myśli na przykład case Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu. 23 lipca 2019 roku Związek dumnie ogłosił na swojej stronie, że jest Pierwszym Polski Związkiem Sportowym na platformie Tik Tok. Od tego czasu pojawiło się tam 1 video, które wygenerowało 600 wyświetleń. Konto ma też jedngo obserwującego. Ciekawe, czy jest nim Prezes Związku.

https://pzbis.com/pierwszy-polski-zwiazek-sportowy-na-platformie-tik-tok

· Kolejny błąd to niedostosowanie treści do charakterystyki TikToka, a przede wszystkim do formatu. Warto zadbać o odpowiednie proporcje, publikując w formacie pionowym 9:16.

· Duplikacja treści 1:1 z Facebooka czy YouTube. Musimy pamiętać, że TikTok to nieco inna charakterystyka niż te dobrze znane media społecznościowe. Video, które może mieć rację bytu na YouTubie — w formacie często telewizyjnym, z klasycznym brandingiem, z prowadzącym tzw gadające głowy — to nie zawsze się sprawdzi na TikToku.

· Brak pomysłu — to nieco łączy się z poprzednim punktem. Przede wszystkim musimy pamiętać, jaki segment naszej grupy docelowej reprezentują użytkownicy TikToka.

· Publikacja treści, które są aktualne tylko danego dnia. Żywotność treści na TikToku jest dużo dłuższa niż na przykład na Facebooku. Tzn odbiorcy mogą zobaczyć naszą treść na przykład po tygodniu od publikacji. W takim wypadku video, w którym mówimy, że „dziś o 18 oglądajcie nas na Polsacie” się nie sprawdzi.

· Próba postowania telewizyjnego formatu. Na TikToku mamy jeszcze mniej czasu na zatrzymanie uwagi odbiorców. Więc jeśli w naszym video przez pierwsze 3 sekundy wyświetla się po prostu nasze logo (tak jak często ma to miejsce na YouTubie), to taki materiał tu raczej się nie sprawdzi.

· Brak moderacji — jeżeli już wygenerowaliśmy jakieś zaangażowanie wśród naszych odbiorców (np. komentarze), warto wejść w interakcję, odpowiadają na nie.

· Brak brandowego hashtagu. TikTok to również User Generated Content, warto zachęcać użytkowników, aby tworzyli treści odnoszące się do naszej marki, a pierwszym krokiem jest ekspozycja naszego hashtaga.

Muzyka na TikToku a prawa autorskie

Jeszcze 2 słowa o prawach autorskich na TikToku. Jeżeli korzystamy z muzyki udostępnionej bezpośrednio przez aplikację — nie mamy czego się obawiać. Trzeba uważać jedynie na tzw. dźwięki oryginalne tworzone przez użytkowników.

Jak mierzyć działania?

Analityka na TikToku to nieco grubszy temat, nie na ten odcinek. Jednak jeżeli chcemy np. mierzyć wejścia na naszą stronę bezpośrednio z profilu TikToka, jest na to prosty sposób. Jeżeli dodamy link w opisie z tzw UTEEMAMI, w narzędziu Google Analytics będziemy mogli dowiedzieć się, ile osób kliknęło w ten konretny link i jakie akcje zostały w konsekwencji wykonane na naszej stronie. Jest to bardzo prosta rzecz, instrukcję umieszczę w artykule na medium.com, dotyczącym tego odcinka. Link będzie w opisie.

[case Bene x skróconego linka w copy / bio x danych w Analyticsie] — bit.ly/nie+klikaj — tak może wyglądać link

Który klub robi to najlepiej?

Postanowiłem przyznać 3 miejsca w tej rywalizacji i na 3. Miejscu umieścić Wisłę Płock, która jak sądzę nie inwestuje wiele w marketing, a na TikToku radzi sobie dobrze. Na 2. Miejscu Stal Rzeszów — 2. Ligowa drużyna, w której ktoś ewidentnie ma pomysł na ten kanał komuniakcji. Na 1. Miejscu -Legia Warszawa, jako największe klubowe konto w Polsce.

To był pierwszy odcinek mojego podcastu, także za pewne niedociągnięcia przepraszam. Wszystkie materiały umieściłem na medium.com — link będzie w opisie, mam nadzieję, że pojawi się on w każdej aplikacji.

--

--